Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego bierze udział w projekcie realizowanym przez fundację Make It Better - Jutro Możesz Lepiej pod nazwą „WideoMistrzowie: Młodzieżowe Laboratorium Filmowe".

W dniach 18 i 19.12.2023 r. uczniowie Technikum mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich. Swoją obecnością zaszczycił nas miedzy innymi Pan Jan Pospieszalski - polski muzyk, aranżer i kompozytor, dziennikarz i publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. Gościła u nas ekipa telewizyjna, specjaliści od tworzenia i publikacji materiałów w mediach społecznościowych oraz fotografii. Młodzież pisała scenariusze, odgrywała i nagrywała scenki przed profesjonalną kamerą, poznali tajniki tworzenia i publikacji materiałów ,nagrywali rolki i filmiki na tik-toka, które następnie zostały opublikowane na portalach społecznościowych. Drugi dzień wypełniła wiedza i warsztaty z fotografii pod okiem dwóch zawodowych fotografów. Młodzież miała możliwość poznania sprzętu oraz w profesjonalnych warunkach, pod okiem specjalisty, uczniowie robili zdjęcia , następnie poznali tajniki obróbki fotografii. Realizacja projektu polega na walce z wykluczeniem młodzieży w wieku 12-18 lat pochodzącej z powiatów elbląskiego oraz braniewskiego poprzez praktyczną naukę dziennikarstwa osadzonego w nowych mediach, w tym w mediach społecznościowych, które dzisiaj generują największy zasięg informacji. Praktyczne zajęcia dla młodzieży odbywają się pod okiem trenerów, którzy od lat zajmują się wideofilmowaniem, montażem wideo, fotografią oraz mediami społecznościowymi. Celem jest stworzenie odpowiednich warunków dla młodzieży do nauki posługiwania się informacją w niezwykle szybko zmieniającym się otoczeniu Internetu i nowych technologii. Tworzenie treści wideo to nauka kreatywności oraz możliwość rozwoju swoich pasji, jednocześnie trening warsztatu przed potencjalnym wejściem na rynek pracy. Poprzez udział w zajęciach ułatwiony jest start w zawodowym życiu dając uczestnikom doskonałe narzędzia do pracy we wszelkiego rodzaju mediach, agencjach kreatywnych, agencjach PR etc. Zajęcia mają opierać się przede wszystkim na zadaniach praktycznych, kręceniu materiałów wideo, montażu krótkich form wideo- podcastów, rolek, tzw. shortsów; przygotowaniu audiodeskrypcji do przygotowanych filmów, zajęcia z fotografii, retoryki oraz szkolenie z publikacji treści w mediach społecznościowych, w tym transmisje wideo, retransmisje, tworzenie reklam. W ramach zajęć teoretycznych odbyło się konwersatorium z zakresu prawa prasowego opartego o kazusy i rozwiązywanie wybranych, najczęstszych problemów. Szkolenie realizowane zostało ze środków MEiN w ramach Programu Wsparcia Edukacji.

chłopiec robi zdjęcie dwóm dziewczynom mężczyzna przyglada się w tle lampy doświetlające DWIEDZ1dwie dziewczyny stoją jedna robi zdjęcie druga przyglada się aparatowi mężczyzna patrzy w dal lampa doświetlającadwie dziewczyny stoją przed choinką naprzeciw ich stoją dwie dziewczyny i nagdywają na telefondziewczyna robi zdjęcie drugiej która stoi na białym tle mężczyzna stoi i uśmiecha się doświetlają dwie lampydziewczyna trzyma kartkę czterech chłopców i dwóch mężczyzn stoją. Przed nimi stolik w tle biała tablica oświetleniedziewczyny i chłopcy siedza w ławkach kobieta stoi na ścianie wyświetla się napis algorytm i znaki graficznedziewczyny i chłopcy siedzą jeden chłopiec stoi. Jeden mjężczyzna siedzi drugi stoi z podniesioną ręką w tle kamera uczniowie siedządziewczyna odgrywa z chłopcem scenkę siedzą przy stoliku w tle oświetlenie trzech chłopców