mObywatel – ważna aplikacja, którą powinno mieć dziecko w telefonie.
Po co dziecku mObywatel i jak to działa?

Ustawa o aplikacji mObywatel dopuszcza możliwość posiadania tego narzędzia również przez osoby niepełnoletnie. Aplikacja mObywatel, to narzędzie dające elektroniczny dostęp do wielu państwowych usług. Od 14 lipca 2023 roku dostępna jest jego rozszerzona wersja – mObywatel 2.0, dająca możliwość elektronicznego potwierdzania własnej tożsamości. Instalacja aplikacji przebiega podobnie, jak pobieranie innych popularnych narzędzi na smartfony. Zależnie od systemu operacyjnego, z którego korzystasz potrzebujesz pobrać aplikację mObywatel z Google Play (smartfony z Androidem) lub App Store (smartfony z iOS). Upewnij się, że aplikacja wstawiona do sklepu została wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Po pobraniu narzędzia musisz zapoznać się i zaakceptować regulamin oraz ustawić hasło dostępu. Następnie możesz przejść do pierwszego uruchomienia mObywatela.
Czym jest mLegitymacja?
mLegitymacja w mObywatel, czyli mobilna legitymacja uczniowska w aplikacji mObywatel jest to dokument taki sam jak ten wydawany przez szkołę, jednak w formie cyfrowej i z dostępem z poziomu telefonu. Daje to szereg korzyści wynikających ze statusu dokumentu wydawanego przez szkołę. Świadczy on nie tylko o pobieraniu nauki przez dziecko w danej placówce, lecz upoważnia również do otrzymywania szeregu zniżek i ulg - tak, jak ma to miejsce w przypadku dokumentu w fizycznej formie. Uczeń/uczennica może dzięki mLegitymacji korzystać ze zniżek w transporcie publicznym, ulg podczas zakupu biletów np. do muzeów. Zgodnie z informacjami na stronie gov.pl, osoba niepełnoletnia może mieć zainstalowaną aplikację mObywatel na swoim telefonie wraz z dokumentem mLegitymacja. Nasi uczniowie mogą korzystać z takiego udogodnienia, ponieważ ZSZ ma podpisane porozumienie z Ministrem Cyfryzacji
Jak dodać mLegitymację do konta mObywatel?
Aby dodać mLegitymację do swojego konta w aplikacji mObywatel, należy skorzystać z opcji Dodaj dokument, gdzie wybieramy mLegitymację uczniowską. Wyrażamy chęć aktywacji, zapoznajemy się z regulaminem i akceptujemy zaprezentowane postanowienia. Czas na najważniejszy krok, czyli aktywowanie dokumentu przy pomocy kodu QR. W tym celu wyrażamy zgodę na skorzystanie z aparatu (lub wpisujemy kod ręcznie). Uwaga - konieczne jest posiadanie odpowiedniego kodu QR, który dostaniesz z sekretariatu.