powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły, do szkoły !!! bo się spóźnisz,,, a tak w ogóle to chodzą słuchy że jutro może być klasówa z matmy...

Zespół Szkół Zawodowych

im. Jana Liszewskiego w Braniewie

100-lecie Niepodległej

Minął rok szkolny 2018/2019, w którym - ze względu na wyjątkową datę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Ministerstwo Edukacji Narodowej uczyniło wychowanie patriotyczne polskiej młodzieży oraz budowanie tożsamości narodowej u uczniów priorytetem edukacyjnym. W związku z tym pragniemy przedstawić Państwu działania Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie w kierunku uczczenia i upamiętnienia 100-lecia Niepodległej. Nasza szkoła zaangażowała się w szereg różnorodnych działań, które miały na celu kształtowanie postawy aktywnego obywatela i patrioty wiernego dziedzictwu narodowemu.

Kronika obchodów 100-lecia Niepodległej w Zespole Szkół Zawodowych:

Styczeń 2018 r.–zwiedzanie wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewiept. „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”

17 września 2018 r.– spotkanie w Braniewskim Centrum Kultury z legendami Solidarności i bohaterami strajku Sierpnia 1980 – państwem Joanną i Andrzejem Gwiazda.

8 września 2018 r. - Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.  W roku stulecia odzyskania Niepodległości była to lektura szczególna. Fragmenty utworu o odradzającej się Polsce zostały odczytane przez liczne grono miłośników literatury, w tym również przez uczennice naszej szkoły.

23.09.- 28.09.2018 r. - udział młodzieży ZSZ pod kierownictwem pani A. Sydor Sokół w projekcie : „100 pieces, 100 stories”, który odbywał się w Kłajpedzie,     a który nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę. Właśnie z tej okazji uczniowie zrealizowali szereg przedsięwzięć:

- „Produkty na 100 rocznicę”- tworzenie plakatów w Departamencie Florystyki,- „100 kawałków”- tworzenie map - mozaik w Departamencie Budownictwa,- „100 kamieni dla Polski i Litwy”-tworzenie napisów z kamieni, muszelek, gałęzi,                                                                                                                                                   - - „Dwie 100. Litwa i Polska” tworzenie e-photo książki pt. „Dwie 100. Litwa i Polska”

Październik 2018 r. - warsztaty dla młodzieży „Braniewo 1918-2018” we współpracy z Muzeum Ziemi Braniewskiej. 

Październik 2018 r.–udział klas pierwszych technikum w konkursie „Nasz Patron J. Liszewski dla Niepodległej”.

Październik – grudzień 2018 r. - 100 zadań na 100. rocznicę odzyskania niepodległości – przygotowanie konkursów przez nauczycieli ZSZ w ramach akcji„Matematycy, przyrodnicy i informatycy dla Niepodległej”.

30 października 2018 r. - gra miejska pod hasłem "Młodzi Braniewianie na 100 - lecie Niepodległej", której  koordynatorem była pani M. Roguszewska. Grę miejską honorowym patronatem objął Starosta Braniewski Leszek Dziąg. Celem przedsięwzięcia było uczczenie jubileuszu 100 lat Niepodległej oraz kształtowanie patriotycznych i obywatelskich postaw młodzieży. Zadaniem uczestników gry było zdobycie 7 charakterystycznych punktówzlokalizowanych w różnych częściach Braniewa, a następnie rozwiązaniu zadań testowych, obejmujących wiedzę z zakresu historii Polski z lat 1918-1945. Ostatnim zadaniem było przygotowanie plakatu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Listopad 2018 r. – wystawa w auli ZSZ prac plastycznych „Moja Niepodległa” wykonanych przez uczniów ZSZ.

Listopad 2018 r.–„100 lat codzienności Polski” – projekt edukacyjno– animacyjny fundacji „Szkoła z klasą” we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Wykonanie przez uczniów klas Technikum Hotelarstwa kartek pocztowych z historią z polskich archiwów w tle i wysłanie ich do dowolnego adresata. Projekt miał na celu  budowanie więzi zarówno z historią jak i z odbiorcą pocztówki.

Listopad 2018 r.- W ramach obchodów 100 -leciaodzyskania niepodległości uczniowie klas pierwszych wykonali zakładki do książek pod hasłem: ”Polscy chemicy dla Niepodległej”.

Listopad 2018 r. - konferencja z udziałem  ks. A. Mantykiewicza – wykład na temat „Kościół a niepodległość”.

Listopad 2018 r.– „Patriotyczne wypieki dla Niepodległej”wykonane pod patronatem pani M. Bejnarowicz przez młodzież klas Technikum Żywienia.

09.11.2018 r. godz. 11.11 -  „Niepodległa w Braniewie do hymnu” –Amfiteatr Miejski - odśpiewanie 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego przez społeczność wszystkich szkół i przedszkoli oraz mieszkańców Braniewa.

09.11.2018 r. – uświetnienie obchodów odzyskania niepodległości w Oddziale Straży Granicznej w Braniewie. Młodzież klas I i II Technikum Logistyki pod patronatem pana W. Kołtuna  wykonała patriotyczne pieśni: „I-sza Brygada” oraz „Biały Krzyż”, czym jeszcze bardziej zacieśniła współpracę szkoły ze Strażą Graniczną w Braniewie.

11.11.2018 r. – organizacja Powiatowych Obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta akademia wraz z montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez panią K. Maciejewską i panią A. Misztęwraz z uczniami ZSZ. Występ został bardzo ciepło ientuzjastycznie przyjęty przez władze miasta, powiatu i wszystkich uczestników akademii.

Grudzień 2018 r. – konkurs pięknego pisania Hymnu Polski. Prace ozdobione motywem patriotycznym wyeksponowane zostały na korytarzach szkolnych.

21.02.2019 r. - Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod hasłem: „Nie damy pogrześć mowy”, przygotowany przez nauczycielki języka polskiego w ZSZ: panią E. Minarską - Lis oraz panią B. Slipiko. Zmaganiom ortograficznym przyświecały następujące cele:
- propagowanie znajomości zasad poprawnej pisowni polskiej,
- szerzenie wśród uczniów dbałości o kulturę języka pisanego,
- podkreślenie roli języka ojczystego w kształtowaniu tożsamości narodowej dawniej i współcześnie. 

Marzec 2019 r.– zwiedzanie wystawy  w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. „Anna Walentynowicz. Legenda „Solidarności” 1929–2010” oraz udział w wykładzie pracownika IPN w Gdańsku, pana Arkadiusza Kazańskiego.

Cały rok szkolny - Cykliczne lekcje historii w Stutthof- Obóz Koncentracyjny pod kierownictwem pani M. Roguszewskiej.

Cały rok szkolny  - cykliczne wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

 

Nadal realizujemy działania w kierunku edukacji historycznej i patriotycznej młodzieży w ramach projektu: „Szkoła wierna dziedzictwu” pod patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.

100-lecie niepodległości

najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

mini-kalendarz

Sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

pogoda

 

booked.net

Copyright © 2020 ZSZ Braniewo Rights Reserved.